Ученици от центъра на Пловдив не разбират български. Появи се

...
 Ученици от центъра на Пловдив не разбират български. Появи се
Коментари Харесай

Да четеш на инат

 Ученици от центъра на Пловдив не схващат български. Появи се стряскащата статистика, че близо 20% от петокласниците, даже в случай че могат да четат на български, не го схващат. „ Това е висок %. На процедура значи всяко пето дете в пети клас. Да се научиш да четеш и да разбираш е до този клас, по-късно е късно ”, разяснява в „ Здравей, България ” по НоваТВ журналистът Миролюба Бенатова.„ За мен неналичието на обучение е опасност за националната сигурност, тъй като ние ще се превърнем в народ, който ясно декларира, че се предлага като евтина работна ръка ”, счита тя. Тези деца са чужденци в личната си страна и това от дълго време не е проблем единствено в махалите и дребните селища.

 Учениците до пети клас не остават на изправителен и не получават оценки. Независимо дали могат или не могат да четат и да възприемат прочетеното, те попадат в пети клас, където към този момент би трябвало да описват и проучват. А доста от тях изобщо не схващат български. Демографската рецесия в страната към този момент е довела до съществени промени в структурата на популацията. Въпреки че ромите са по-малко от 10% от популацията на страната, 20% от всички възпитаници в първи клас са от ромски генезис.

 „ В първи клас 20% от децата са ромчета. В седми клас те са 7%, а в 12 клас – 1%. Между тези 20 на 100 в първи клас и 1 само че 100 в 12 клас ние евентуално сме изгубили гении ”, регистрира през днешния ден вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева. По нейните думи, не е добре да има учебни заведения, които са напълно с възпитаници от малцинствата. „ Те би трябвало да бъдат интегрирани. Ако в света на огромните ние сме отхвърлили дискриминирането и всеки може да бъде доктор, физик, публицист, министър, при децата е същото ”, сподели просветителният министър. Кунева е безапелационна, че интеграцията на децата в риск зависи с изключение на от страната и обществото, най-много от техните родители.

Инфо: www.vesti.bg

Източник: uchiteli.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР